Most olvasom Keith Ellis : Csodalámpa című könyvét, és úgy gondoltam, hogy az általa az időről írtakat mindenkinek érdemes többször átolvasni. Ezért most megosztom itt a blogon veletek ezeket a sorokat.
Természetesen ha van lehetőségetek, szerezzétek be a könyvet, és olvassátok el teljes egészében mert nagyon sokat ad. Szólhatsz nekem, szívesen segítek, vagy például ITT eléred.
Csodalámpa (Keith Ellis): Az Idő
Megvan a kívánságod, a terved, és tisztában vagy a megvalósításhoz szükséges lépésekkel.Nincs más hátra, mint rászánnod a kellő időt.
Kétféle idő van. Az egyiket az határozza meg, hogy egy nap hány órát vagy hajlandó áldozniegy adott dologra. Ezt úgy hívom függőleges idő. A másikat az, hogy hány napot szánsz rá. Ez avízszintes idő. A legtöbb függőleges idő, ami fölött rendelkezhetsz, 24 óra, hiszen ennyiből áll egynap. A vízszintes idő esetében tiéd az egész életed. Mit gondolsz, melyik a fontosabb?
Nem minden óra egyenlő. Ha a házad mögötti gátban keletkezne egy repedés, és huszonnégyóráig tartana a megjavítása, akkor nem 24 napon át szánnál rá napi egy órát, ugye? Ehelyett inkábbéjt nappallá téve dolgoznál rajta, nehogy átszakadjon, és a víz elmossa a házad. És mi van akkor, hamondjuk ugyanennek a háznak a kertjében virágokat szeretnél nevelni? Erre nem valószínű, hogynapi 24 óra kéne. A virágoknak és neked is jobb, ha napi egy óra gondoskodást kapnak 24 napon át.Bizonyos dolgokhoz függőleges idő kell. Másokhoz vízszintes. Megtalálni a feladathoz illőidőfajtát fél győzelem. A legtöbben úgy közelítik meg a problémáikat, mintha egy gát készülne rájukszakadni. De igazából a problémák megoldásának nagyobbik része inkább a kertgondozásrahasonlít, mint a gátjavításra. Azon dolgoknak, amelyeket az életben el akarsz érni, a zöme könnyebbenés élvezetesebben érhető el, ha sok időt szánsz rájuk, és nem egyszerre akarsz túllenni rajtuk.
Sajnos az élet sodró tempója pont az ellenkezőt sugallja. A rohanás maga is céllá lett. Inkábbdolgozunk egy feladaton pár napot lázas sietséggel, mint pár hetet kényelmes tempóban. Inkábbgyorsan szeretnénk meggazdagodni, mint lassan. És itt a hiba.
Sokkal nehezebb gyorsan meggazdagodni, mint lassan. Sokkal nehezebb bármi értékeset párnap alatt összehozni, mint pár hónap alatt. Amikor túl sok dolgot akarsz egy napba sűríteni, akkoraz idő ellened dolgozik. De ha az erőfeszítéseidet egyenletesen elosztod az időben, akkor az időneked dolgozik.
Szentelj bár csak napi néhány percet egy feladatnak, és ha elég napod van rá, elérhetsz bármit.Ha hosszú távon dolgozol a kívánságodon, akkor az valóra is válik.
Ha elegendő vízszintes időt szánsz rá, akkor megtanulhatsz játszani egy hangszeren,elsajátíthatsz egy idegen nyelvet, kiolvashatod a Shakespeare összest, diplomát szerezhetsz,kibővítheted a házad, írhatsz egy könyvet, kitanulhatsz egy szakmát, vállalkozásba kezdhetsz, vagymindezt egyszerre. Lehet, hogy egy évedbe telik, lehet, hogy húszba — és akkor mi van?
Ne akadj fenn azon, hogy mennyi ideig tart, mert az csak egy újabb módja annak, hogykisiklasd az álmaidat. Gondolj arra a középkorú nőre, aki jogot akart tanulni, de nem mert,mondván, hogy már túl öreg. „Öt év, mire elvégzem — mondta egy barátjának —, és addigra márötvenhét éves leszek." A barátja erre visszakérdezett: „És hány éves leszel öt év múlva, ha nemmész jogi egyetemre ?"
Kit érdekel, hány éves vagy? Kit érdekel, hogy a Csodalámpa-terved meddig fog tartani? Az
idő így is, úgy is elmúlik, akkor legalább teljen el hasznosan.
A belátás képességeAmikor végzős voltam a főiskolán, úgy döntöttem, író leszek. De az elkövetkezendő tizenkétévben egy sort sem írtam. Egy délután, mikor álmodozva ültem az asztalomnál, egy olyan erejű azegész életemet megváltoztató felismerést tettem, mintha csak fejbe csapott volna egy baseballütő:
Ha tizenkét évvel ezelőtt elhatározom, hogy minden nap írok egy pár mondatot, akkormostanra túl lennék fél tucat könyvön.
Le voltam taglózva. Egyetlen drámai pillanatban rádöbbentem, hogy milyen rengeteg időtfecséreltem el, és milyen egyszerűen elkerülhettem volna. Mintha a partról néztem volna, aminttizenkét drága évem lassan elhajózik a semmibe. És mindezt azért, mert nem volt eszem napontaegy pár mondatot leírni. Hát mekkora bolond voltam én?
Mielőtt ezt megválaszolhattam volna, egy új gondolat jutott eszembe, akár napsugár a felhőkközött:
Nem érted a lényeget. Ez egy ébresztő volt, nem az ítéletnapi harsona.
Végre valahára felfogtam. Végre megértettem, hogy mit próbált a világ a fejembe verni. Azélet értelme nem a múltban elmulasztottak meggyászolása, hanem annak a biztosítása, hogy nemfecsérled el a jövőt. Azért ismertem fel a kudarcot, hogy tanulhassak belőle, és sikerré alakíthassam.Mindössze annyi dolgom volt, hogy ettől a perctől kezdve írjak pár sort minden nap, és az álmom,hogy író legyek, teljesülni fog.
Halleluja! Megtudtam az univerzum egyik titkát. Repestem az örömtől, boldog voltam ésderűlátó. De rémült is.
Mert mi van, ha nem tudok megváltozni? Ha még azt a minimális erőfeszítést is képtelenvagyok megtenni, hogy egy-két mondatot írjak naponta? Eddig sem ment, most miért menne?Gyorsított filmként előrerohantak a gondolataim tizenkét évvel a jövőbe. És ott láttam magam,a frusztrációtól remegő kézzel, mert még mindig nem írtam semmit. Nyomorult voltam, egyszánalmas kudarchalom, tele önsajnálattal. Tudtam, hogy az életemből hiányozni fog a boldogság,az elismerés, az öröm, a . . .
Ez betett. Elegem volt. Más ember lettem. Olyan biztosan, ahogy a nevemet tudom, tudtam,hogy ez a jövő soha nem következhet el. Megláttam az Eljövendő Idők Szellemét, és halálrarémített. Kaptam még egy esélyt, és döntöttem: bizisten ki is fogom használni. Az elkövetkezőtizenkét év egy egészen másmilyen embert fog megismerni, mint az elmúlt.
Utólag mindannyian bölcsek vagyunk. A kívánság valóra váltásának egyik titka, hogy ezt azutólagos belátást előrelátássá tegyük. Használd fel a múltad, hogy erőt nyerj a jövődnek. Tedd megma, amit sajnálsz, hogy elmulasztottál tegnap, és így elkerülheted, hogy sajnálnod kelljen holnap,amit nem tettél meg ma.
Ellis törvényeAmint egyszer elkezdtem végre a mindennapos írást, az eredmények megdöbbentettek. Mégha csak egy-két mondatot írtam is egy nap, a mondatok bekezdésekké, a bekezdések fejezetekké, afejezetek könyvekké alakultak, akár egy csoda.
De nem csoda volt; egy egyszerű alapelv volt, amely ott szunnyad minden emberi teljesítménymögött: Kellő idő alatt még a közönséges erőfeszítés is hozhat különleges eredményt. Ezt nevezemén Ellis törvényének, nem azért, mert én találtam ki, hanem mert amikor „ő" rámtalált,megváltoztatta az egész életem. Ez a szíve és lelke kívánságaim megvalósultának. Ez a csoda acsodalámpámban.
Még a közönséges erőfeszítés is hozhat különleges eredményt. Ez a legeslegfontosabbgondolat a Csodalámpában, a leges-leghasznosabb tanács, amit csak adhatok kívánságod valóraváltásához. Ha ezt megfogadod, és eszerint cselekszel, akkor - még ha minden más itt olvasottatfigyelmen kívül hagysz is - százszorosára növeled sikered esélyeit. Az ügyed mellé állítod veleugyanis a természet legellenállhatatlanabb erejét: az időt.
Mindenhol körbevesznek minket az idő hatalmának bizonyítékai. A finom lankák valahaóriási hegyek voltak, az óriási hegy volt egyszer a tengerfenék. Az a facsemete, amit évekkel ezelőttültettünk, számunkra nem érzékelhető tempóban nő, és most mégis árnyat borít a házra. Egycsöpögő vízcsap hamar megtölt egy mosdót, és elég idő alatt megtöltené egy egész óceánt.Elnassolunk egy kis extra sutit vacsora után párszor a héten, és amikor legközelebb felállunk amérlegre, az tíz kilóval többet mutat. Bármit teszünk is huzamosabb időn át, az felnagyítódik,arányosan az eltelt idővel. Ez olyasmi, mintha kamatos kamatot kapnánk bármiért, amit teszünk,feltéve, hogy elég sokáig tesszük.
Amikor „közönséges erőfeszítésről" beszéltem, azzal nem arra utaltam, hogy azerőfeszítéseidnek közönségeseknek kéne lenniük. A különleges erőfeszítések huzamosabb idő alattmég jobb eredményeket hoznak. De ezt a legtöbben már így is tudtuk. Hallottunk már emberekről,akik különlegesen kemény munkával látványos eredményeket értek el. Amit azonban a legtöbbennem vettünk észre az az, hogy bármilyen erőfeszítés hozhat eredményt - akár fantasztikust is -, haelég időt adunk neki.
Nem kell napi tizenhat órát dolgozni egy könyv megírásához; dolgozhatunk napi húsz percet akövetkező néhány évben. Nem kell jövőre egymillió forintot keresni ahhoz, hogy milliomosoklegyünk, elég heti néhány forintot félretenni az elkövetkezendő húsz évben, és ugyanott vagyunk.Nem kell a jövő héten lefogyni 25 kilót, hogy jól nézzünk ki, elég heti fél kilót fogyni egy éven át,és ugyanoda jutunk.
Találd meg az időt a sikerre!A sikerhez idő kell, még ha csak napi néhány perc is. Érezheted úgy, hogy nincs sok időd.Vagy, hogy siettet, csaknem legyűr az élet rohanása. Felteheted magadnak a kérdést: Hogy fogom
tudni valaha is beszorítani a kívánságom valóra váltásához szükséges időt az időbeosztásomba?Ez a rossz kérdés. Ahelyett, hogy az időbeosztásodhoz igazítanád a kívánságon való
ügyködést, igazítsd az idődet a kívánságodhoz. Ha már valamitől időt kell elvenned, akkor vedd elazon dolgoktól, melyek alacsonyan vannak a fontosságlistádon. Hajtsd végre ezt az egy változtatásta napodon - előbb dolgozz a legfontosabb dolgokon, és hagyd a többit későbbre - és látni fogod,hogy a napirended kezd az életre hasonlítani, és nem pedig az életed egy napirendedre.
Ez még mindig nyitva hagy egy kérdést: Hol fogod megtalálni az időt arra, hogy mindentmegtegyél? Sokunknak nem kell sokáig keresni. Egy friss kutatás szerint az USA otthonainak 98százalékában van televízió. Az átlagos férfi napi 3 óra 44 percet néz tévét. Az átlagos nő 4 óra 25percet. Az átlagos tinédzser 2 óra 43 percet. Ha csak fele annyit nézel tévét, mint az átlagosamerikai, már megtalálhatod a szükséges időt a kívánságod valóra váltására, azáltal, hogy a tévéidőegy részét kívánság-idővé alakítod. Mindegy, hogy ez napi egy óra, fél óra, vagy csak tizenöt perc,már pár perc is segít. Minden perc, amit nem a tévéd, hanem a kívánságod előtt töltesz, egy perccelközelebb visz a kívánságod valóra válásához.
Azt akarom-e ezzel mondani, hogy fel kell adnod a tévézést a kívánságod megvalósításához?Természetesen nem. Különben is lehet, hogy amúgy sem nézel annyit tévét, mint az átlag amerikai,mert akkor nem lett volna időd elolvasni ezt a könyvet. Nézz annyit tévét, amennyit csak akarsz.Csak azt tartsd észben: a tévénézésből egyetlen árva perc sem visz közelebb az álmaid valóraváltásához. Ha többet akarsz az élettől, mint amennyit most kapsz, akkor azt az időt, ami nem adjameg neked, amire vágysz, át kell alakítanod olyanná, ami megadja.Ez nem azt jelenti, hogy feladd a tévézést, vagy bármi egyebet, ami neked fontos. Egyszerűenarról van szó, hogy a fontosabb dolgok következzenek előbb. Tegyük fel, hogy egy este, leülvén akedvenc műsorod elé, egy kis hang azt kérdezné tőled: „Mi fontosabb neked, ez a program, vagy,hogy teljesüljön a kívánságod?" Melyiket választanád? Melyikről mondanál le? Válaszd a kívánságodat,és megindultál a valóra váltásához vezető úton. Válaszd a tévénézést, és megindultál atévénézéshez vezető úton. A kívánságodnak csak várnia kell, amíg fontosabb nem lesz, mint atévéfilmek. Ez ilyen egyszerű.A tévéidő nem az egyetlen, ami alatt foglalkozhatnál inkább a kívánságoddal. Minden reggelelolvasod az újságot? Klassz dolog jól informáltnak lenni, de fontosabb neked, mint a vágyaid?Ponyvaregényekbe menekülsz az élet sivársága elől? Ha ezt az időt inkább a kívánságra fordítod,lehet, hogy nem is lesz majd annyi minden, ami elől menekülni kéne.
Mennyi időt töltesz reggelente készülődéssel? Próbáld lenyomni tíz perccel. Aztán ezt a tízpercet add a kívánságnak. Meg fog lepni, mi mindenre elég tíz perc, ha rászánod minden nap.Mennyi időt töltesz egy nap házimunkával? Csapj le pár percet minden munkafázisból, éspasszold át a kívánságnak. Hidd el, még így is elvégezheted a házimunkát, és mellette a kívánságodis teljesülni fog.
Egy tized az időbőlKét módja van annak, hogy megtaláld a kívánságod valóra váltásához szükséges időt. Az első,és legközvetlenebb módszer az, ha beosztod az idődet, és azután ragaszkodsz az időbeosztásodhoz.Én mindig reggel dolgozom rajta, minden más előtt, mert ez az egész nap legfontosabb dolga. Tedönthetsz úgy, hogy a nap végét, vagy éppen a közepét választod, nem számít, a lényeg, hogycsináld, és csináld minden nap.
A másik módszer annak biztosítására, hogy minden nap jusson idő a kívánságodra, nem más,mint időd „megtizedelése". Egyszerűen vágj le 10%-ot minden megszokott napi tevékenységedreszánt idődből, és az így kapott extra időt szenteld a kívánságodnak.
Lehet, hogy most azt gondolod, hogy lehetetlen megrövidíteni a megszokott napi dolgaidraszánt időt, de nem az. Az időkezelés egyik legérdekesebb tétele, hogy minél kevesebb időnk vanösszehozni valamit, annál valószínűbb, hogy sikerül. Ezért hasznosak a határidők. Ezért küldikvissza többen az adóbevallásukat a határidő előtti héten, mint az azt megelőző teljes hónapban.Ezért vannak dugig a boltok a karácsony előtti napon emberekkel, mert ez az utolsó nap, hogyvásárolhatnak.
A másik különös vonása az időkezelésnek, hogy minél kevesebb időnk van, annál többetteljesítünk alatta. Ilyenkor rákényszerülünk, hogy súlyozzuk a dolgokat, és a legfontosabbakrakoncentráljunk, figyelmen kívül hagyva a lényegtelent. Ezért van, hogy a nyaralás előtti napongyakran több mindent végzünk el, mint az azelőtti megelőző teljes héten. Minél kevesebb állrendelkezésedre bármilyen értékes forrásból, annál jobban igyekszel beosztani, hogy még ki tudjjönni belőle.
Időd megtizedelését kezdd a bevett napi rutinnal. Például megtarthatod a reggeliújságolvasást, csak a rá szánt időből nyess le egy tizedet. Ugyanígy rövidítsd meg tíz százalékkal azuhanyozásra, készülődésre, ingázásra és a munka utáni tévénézésre szánt időt. Nyirbáld meg azalvásidődet. Bármit is csinálsz naphosszat, végy el belőle 10%-ot. Ez napi két és fél órát jelent akívánságod számára, ami több is mint elég.
MunkaHogyan vehetsz el 10%-ot a munkaidődből? Ha rendszeresen többet dolgozol napi nyolcóránál, akkor valószínűleg meg tudod majd győzni a főnöködet, hogy érje be inkább nyolc órával.Különösen úgy kerülheted el a komolyabb nehézséget, ha mindketten belátjátok, hogy az elvégzettmunka minősége így jobb lesz, mivel a kevesebb idő nagyobb odafigyelést és koncentrációtigényel. Te magad is frissebbnek és energikusabbnak fogod érezni magad, mert kevesebb időttöltesz majd munkával, és többet pihenéssel.
Mi van akkor, ha már most is csak napi nyolc órát dolgozol, és a főnök nem enged egy percetsem? Akkor egyszerűen csinálj magadnak egy munkakívánságot, valami olyasmit, amit nagyonszeretnél, ha megtörténne a munkahelyeden. Kezeld úgy ezt a munkakívánságot, mint bármelyikmásik kívánságodat. Vidd végig a Csodalámpa-folyamaton. Hogy megtaláld az ehhez szükségesidőt, a munkanapon elvégzendő minden feladatból vegyél el tíz százalékot. Ez nyolc órára vetítve48 perc. Ez majdnem napi egy óra arra, hogy munkakívánságod beteljesüljön.
AlvásAbból kiindulva, hogy átlag napi nyolc órát alszol, ha ebből elveszel 10%-ot, megint majdnemegy órát nyersz. De vajon bölcs dolog-e megkurtítani az alvásidőt?
Ez ügyben nem adhatok orvosi tanácsot (te viszont kérd ki az orvosod véleményét, mielőttmegváltoztatnád alvási szokásaid), de azt elmondhatom, hogy mi történt, amikor én változtattam asaját szokásaimon.
Valamikor vettem egy érdekes könyvecskét, ami arról szólt, hogy hogyan aludjunkkevesebbet, és élvezzük jobban. A könyv két nagyon találó megállapítást tett. Az egyik, hogy akellő mennyiségű alvás inkább szokás kérdésének tűnik, mint biológiai szükségletnek. Az emberitestnek nincs szüksége napi nyolc óra alvásra. Sokan vannak - egész kultúrák -, akik beérik napihat-hét óra alvással. A másik érdekes dolog, hogy akik napi nyolc órát alszanak, esetleg„túlalusszák" magukat. A túl sok alvás ugyanúgy megrogyaszt, mint a túl kevés.
Az a gondolat, hogy a napi nyolc órás alvásom inkább megszokás volt, mint szükséglet,felkeltette az érdeklődésem - akárcsak az a tény, hogy így felszabadulhat napi egy órám akívánságomra. Miután ennyire nagy volt a tét, úgy döntöttem, bevetem minden szokásváltoztatóeszközömet (vizualizálás, megerősítés, előemlékezet és ismétlés), hogy kialakítsak egy új szokást,ami szerint pusztán napi hét órát alszom.
Az első napokban bágyadt voltam, de kis idő múltán kiderült, hogy ennyi idő simán elég. Anap folyamán több energiám volt, mint bármikor, és jobban aludtam éjjelente. Mindennek a tetejébemég megkaptam az extra kívánságteljesítő órámat. Ez évi kilenc extra munkahétnek felel meg.Próbáld ki az időtizedelést, és majd meglátod, mire jutsz. Minden megszokott napi dolgotrövidíts le 10%-kal, és add át ezt az időt a kívánságodon való munkálkodásnak. így a legértékesebbeszközödet - az idődet - a legfontosabb célodra fordítod - a kívánságodra. Evidencia-e vagy sem, eza legfontosabb lépés a kívánság megvalósításához.
Adj magadnak időt!Ha a kívánságod megvalósulása sokáig tart, adj neki sok időt. Bizonyosodj meg róla, hogy aCsodalámpa-terved elegendő időt szán-e rá. Sokszor előfordul, hogy valaki, amikor nem sikerülmegvalósítani a vágyát az előirányzott időn belül, feladja, és az egészet kudarcként könyveli el.Közben kudarcról szó sincs, egyszerűen nem biztosította magának a kellő időt. Ahhoz, hogy egykívánság valóra váljék, gyakran az ő időbeosztásához kell alkalmazkodni a sajátod helyett. Annyiidőt kell rászánnod, amennyit csak megkövetel. Egy másodperccel kevesebb, és oda az egész.
A legbiztosabb módja az idővel való spórolásnak a pénzzel való spórolás. Egyszer belevágtam
egy üzletbe, amiben halálbiztos voltam, hogy meggazdagodom rajta. Soha életemben olyankeményen még nem dolgoztam - napi tizenhat óra, heti hét nap. Az elején egy fillér bevételem nemvolt, tehát elkezdtem felélni a megtakarított pénzem, hogy a számlákat kifizethessem. Ahogy ezekelfogytak, a hitelkártyáimról vettem fel a kölcsönöket. Amikor ezeknek is a nyakára hágtam,kölcsönkértem a családomtól. Mielőtt észrevehettem volna, egy kilométer mélyen úsztam azadósságban, és egy centit sem közeledtem a sikerhez. Amikor már sem kikönyörögni, semkölcsönkérni nem tudtam egy fillért sem, bezártam a boltot, és valaki másnak kezdtem dolgozni.
Az üzlet nem volt rossz ötlet, de az üzleti tervem annál rosszabb volt. Egyszerűen nem voltbenne biztosítva a végrehajtásához szükséges mennyiségű pénz. Meg kellett volna tartanom arendes munkámat, és mellette, részmunkaidőben dolgozni a vállalkozáson, így meglett volna aszükséges bevételem ahhoz, hogy kihúzzam addig, amíg a vállalkozás el nem kezd nyereségettermelni.
Egy rendes állás biztosította volna az üzlet beindulásához szükséges vízszintes időt.
Évekkel később hasonló helyzettel szembesültem. író akartam lenni. De ezúttal nem adtam felaz állásomat. Már okosabb voltam. Tudtam, hogy hónapokba telik majd, mire leírom, ami afejemben van. Aztán újabb hónapokba, amíg eladom egy kiadónak, ha egyáltalán megveszik. Aztánmegint egy évbe, mire eljut a boltokba, és újabb évekbe, mire megírok és eladok elég könyvetahhoz, hogy egyáltalán elkezdhessem kifizetni a számláimat. Az egyetlen módja annak, hogybiztosítsam számomra a kellő vízszintes időt ahhoz, hogy sikeres író legyek, az, hogyrészmunkaidőben írok, és megtartom az állásomat addig, amíg sikeres nem leszek.
Így is tettem. Tényleg hosszú évekig tartott. Sokkal tovább, mint képzeltem volna. De végülbejött, mert nem spóroltam a kívánságom kárára. Sosem futottam ki a pénzből, így sosem futottamki az időből. Megadtam magamnak az időt, ami a kívánság megvalósításához kellett, így az meg isvalósult.
Ha megkísért a gondolat, hogy feladd a rendes munkád a kívánságod valóra váltásánakérdekében, akkor nyugodtan tedd meg —feltéve, hogy elegendő pénz van a bankszámládon ahhoz,hogy kihúzd belőle kétszer annyi ideig, mint amennyire számítasz. Ha nincs ennyi összekapartpénzed, akkor tedd meg magadnak és a kívánságodnak azt a szívességet, hogy megtartod az állásod.Ha nincs állásod, keríts egyet, ami elég a számláid kifizetésére. Ne úgy gondolj rá, mint valamire,ami a kívánságod rovására megy, éppen ellenkezőleg, tekintsd úgy, mint annak a finanszírozását,ami lehetővé teszi, hogy ne kelljen feladnod. Az állásod megadhatja neked mindazt a szükségesforrást, ami ahhoz kell, hogy mindaddig dolgozhass a kívánságodon, ameddig csak kell.
A szabadidős kívánság-teljesítés lehet, hogy nem tűnik éppen az ideális felállásnak. Lehet,hogy nem visz el oda, ahova menni akarsz, olyan gyorsan, ahogy csak akarsz, de még így isgyorsabb, mintha csődbe mennél. És tényleg működik. Fiatalemberként Albert Einstein szabadalmiadminisztrátorként dolgozott. És a szabadidejében felfedezte a relativitáselméletet. Mindenlehetséges, ha elég időt adsz neki.
Használd ki az időd!Ha már egyszer megadtad magadnak a kellő időt, használd is ki. Én akkor érzem magam alegidegesebbnek és a legkevésbé produktívnak, amikor csak úgy átrohanok egy feladaton. Deamikor megengedem magamnak, hogy jól kihasználjam az időm, akkor kiengedek, és a munkámminősége javul. Kreatívabbnak, energikusabbnak érzem magam, és több mindent végzek el.
Ami még fontosabb: még jobban is élvezem. Szinte bármilyen feladatot élvezek, ameddignem ész nélkül kell végigszaladni rajta, hogy máris belevághassak a következőbe. Még aházimunkák, mint a mosogatás és fűnyírás is elvesztik robotolás jellegüket, ha elég időt szánokrájuk.
Amikor kihasználom az időm, engedélyt adok magamnak, hogy élvezzem, amit csinálok. Ezmég akkor is beválik, ha egy határidővel állok szemben. Valahányszor azt veszem észre, hogy ahatáridővel többet foglalkozom, mint magával a munkával, kitolom, hogy egy kis lélegzethezjussak. Ha egyszer kihasználhatom az időmet, akkor élvezhetem, amit csinálok, és akkor alegvalószínűbb, hogy jó munkát végzek.
Adj magadnak időt, és látni fogod, hogy élvezed, amit csinálsz. Élvezd, amit csinálsz, éslátni fogod, hogy máris megcsináltál mindent, ami csak kívánságod valóra váltásához kellett.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése